Haber

Çin’in Hainan Eyaletinde Pandan Yaprağı Üretimi Yaygınlaştı

SES 1 (Çince): ZHAN SHUMİN, Çin’in Hainan Eyaleti’nin Wanning kentindeki Xinglong Nanyang Flavour’un Sahibi:

“Bu bir Endonezya tatlısı. Çoklukla Hindistan cevizi suyu, buz ve şekerle yenir. Bunlar klâsik yedi katlı pandan kekleri. Bunlar pandan gökkuşağı ruloları. Bunlar pandan kristal pastası. Bunlar pandan pirinç mantısı. Bunlar benim en çok sevdiğim pandan hindistancevizi ruloları, içinde rendelenmiş hindistancevizi var. ve bunlar pandan glütenli pirinç mantıları. Ekseriyetle bunu değerli şenlikler için yahut yeni meskenler inşa etmek için en düzgün dileklerimizi söz ettiğimizde hazırlarız.”

Güneydoğu Asya ve Güney Asya’da yiyeceklerde tatlandırmak için kullanılan kokulu yapraklı tropikal bir bitki olan Pandan, 1950’lerde Hainan eyaletinin Wanning kentine getirildi.

Pandan yapraklarından yapılan tatlılar o vakitten bu yana giderek popülerlik kazandı.

SES 2 (Çince): MRS ZHU, turist:

“Lezzetli. Buraya tatlıyı tatmaya geldim. Daha evvel hiç yemedim. Bence tadı hoş ve tıpkı vakitte çok iştah açıcı görünüyor.”

Yerel bilimsel araştırma departmanının teknik ve fide takviyesiyle artan sayıda mahallî çiftçi bu bitkileri yetiştiriyor. ve bir vakitler yoksul olan kimi aileler bununla birlikte yoksulluk sonunun üzerine çıktı.

SES 3 (Çince): WANG YOUPİNG, Wanning kentinin Qiaobei köyü sakini:

“O vakitler (2017’de) 5 mu (0,3 hektar) pandan dikmiştim. Lokal idarenin yardımıyla bu sayı şu anda yaklaşık 30 mu’ya (2 hektar) yükseldi. Pandan yetiştirerek yılda 150.000 yuan (2.116 USD) kazanabiliyorum.”

SES 4 (Çince): CHU ZHONG, Çin Tropikal Tarım Bilimleri Akademisi:

“Pandan sanayisinin son yıllarda tanınan olmasının nedeni, birincisi Hainan’daki iklimin uygun olması ve ikincisi, bitkilerin dikey bir çiftlikte yetiştirilebilmesidir.”

SES 5 (Çince): CHEN DERAN, Wanning Kırsal Canlandırma Ofisi Müdür Yardımcısı:

“Ekim alanını artırmaya ve pandan yapraklarından ağır biçimde işlenmiş yüksek kaliteli eserler geliştirmeye devam edeceğiz.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Wanning’den bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu