Haber

Cumartesi Anneleri’ne polis müdahalesi

950. haftasında polis, 1995’ten beri gözaltında kaybolan ya da faili meçhul siyasi cinayetlerin kurbanı olan yakınları için Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri hareketine müdahale etti.

Cumartesi Anneleri’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Yine gözaltındayız. İlk gözaltıların polis aracıyla alandan alınmasının ardından kayıp yakınları, İkbal Eren ve beraberindekiler götürüldü. da gözaltına alındı. Galatasaray Meydanı bizimdir, vazgeçmeyeceğiz.”

Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Beyoğlu’ndaki 700. hafta mitinginin yasaklanması ve polis müdahalesi nedeniyle toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Kararda, “Grubun kayıp yakınlarını bulmak ve kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla oturma eylemi ve basın açıklaması yapma isteğine demokratik bir toplumda saygı gösterilmesi gerektiği” belirtildi.

Polis, gözaltı sürecini, toplantı ve basın açıklamasının Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanmış olmasına dayandırdı.

DW / BW, EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu