Yaşam

Tekin Bingöl kimdir? CHP Ankara Milletvekili Adayı Tekin Bingöl’ün Hayatı ve Siyasi Kariyeri

14 Mayıs Pazar günü yapılacak milletvekili seçimlerinde partilerin aday listeleri belli olmaya başladı. Tekin Bingöl, CHP’nin başkent Ankara’daki milletvekili aday listesinde üçüncü bölge birincisi oldu. Tekin Bingöl’ün adaylığının açıklanmasının ardından vatandaşlar, siyasetçinin hayatıyla ilgili araştırmalarına başladı. Peki Tekin Bingöl kimdir, kaç yaşında, nerelidir? İşte Tekin Bingöl’ün hayatı ve siyaset mesleği.

Tekin Bingöl kimdir?

Tekin Bingöl, 1 Ağustos 1955’te Bitlis’te doğdu. Lisans eğitimini Hacettepe Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Bitlis Köy Hizmetleri’nde doktor olarak çalıştı. Siyasete atılmadan önce özel şirketlerde yöneticilik görevi üstlendi. Bingöl evli ve 3 çocuk babasıdır.

Tekin Bingöl’ün siyasi kariyeri

Siyasi hayatı 1984 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti’ye üyeliği ile başladı. SHP-CHP’nin birleşmesi ile CHP devam etti. 2005 yılında Parti Meclisi Üyeliğine seçildi. 2010 yılında partinin 31. ve 32. Olağan Kongrelerinde Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevini üstlendi. 23.Dönemde Ankara Milletvekili seçilerek Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi oldu. 34. Olağan Kongre’de yeniden parti meclis üyeliğine seçildi. 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi sonrası MYK değişikliği ile Parti Teşkilatından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına atandı. 25. ve 26. dönemlerde yeniden Ankara Milletvekili seçildi. 18. Olağanüstü Kongre ve 35. Olağan Kongre’de parti meclis üyeliğine seçilen Tekin Bingöl, halen Parti Teşkilatı, Teşkilat Yönetimleri ve Yabancı Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

bakanlık önerisi

Tekin Bingöl, Ağustos 2015’te Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun bakanlık teklifi sunduğu beş CHP’li siyasetçi arasında yer aldı. Diğer beş CHP’li gibi Bingöl de Davutoğlu’nun bakanlık teklifini reddetti. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde yeniden meclise girdi.

haber-palandoken.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu