Ekonomi

Binance CEO’sundan Tartışma Yaratan FTX Açıklaması

Kripto para dünyası, son periyotlarda neredeyse yalnızca FTX’i konuşuyor. Tüm detaylarına buradan ulaşabileceğiniz olayı özetlemek gerekirse; dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan FTX resmen iflas etti ve kripto para piyasalarına güven bir kez daha bitmiş oldu. Sektörün önde gelen isimlerinden olan Binance CEO’su Changpeng Zhao ise bu süreçte en çok eleştirilen isimler ortasında yer almıştı.

Namıdiğer CZ, dün ise Twitter’da bir AMA (soru-cevap) etkinliği gerçekleştirdi. Bu etkinliğin bir numaralı gündem maddesi ise tahmin edebileceğiniz üzere FTX’ti. Kullanıcılar tarafından gelen sorularda FTX’e yatırım yapma konusunda güven verdiği için eleştirilen CZ, çuvaldızı nihayet kendisine batırdı. Ancak Binance CEO’su, FTX’in batışında kendileriyle birlikte diğer sermaye yatırımcılarının da suçlu olduğunu kabul etti.

CZ, sorumluluğu kabul etse de yatırımcılarda da suç olduğunu söylüyor!

“Biz de dahil olmak üzere tüm yatırımcılar, neden onlara yatırım yaptık? Bu suçlamanın aslında biraz doğru olduğunu düşünüyorum. FTX’e yatırım yapan tüm yatırımcılar bir yanılgı yaptı ve birçoğu çok profesyonel yatırımcılardı. Neden bu türlü bir şey olabileceğini öngöremediler?” şeklinde konuşan CZ, yine de tek suçun kendilerinde olmadığını belirtti. Binance CEO’suna göre yatırımcılar da suçluydu…

“Bir kullanıcı olarak, birebir vakitte sizin de sorumluluğunuz var. Tüm sorumluluğu diğerlerine atamazsınız. Makus şeyler olduğunda hep oburunu suçlarsanız, her vakit başarısız olursunuz. Ayrıyeten her vakit kendinize karşı en sorumlu şahsa, yani kendinize bakıyorsunuz.” ifadesini kullanan CZ, Binance’in de zararda olduğunu belirtti.

“580 milyon dolar bedelindeki FTT’nin küçük bir bölümünü satabildik!”

Binance, 2019 yılından beri FTX’e yatırım yapan şirketler ortasında yer alıyordu. Bu hususa da ayrıyeten değinen CZ, bugüne kadar 580 milyon dolar değerinde FTT (FTX’in yerel kripto para birimi) satın aldıklarını, bunun sırf küçük bir kısmını satabildiklerini açıkladı. CZ’e göre Binance de diğer yatırımcılar gibi FTX’in batışı nedeniyle zarar etmişti.

CZ’e göre Binance’in tek ziyanı, ellerinde tuttukları FTT’den kaynaklı değildi. Sigorta fonları oluşturduklarını söyleyen CEO, “Sektörde herhangi bir şeyin düştüğü bir durum yaratmak istemiyoruz. Binance, bunu sağlamak için ödeme yapmak zorunda kalıyor.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu