Haber

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı: Sokak Köpekleri Büyük Sorun Yaratıyor

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Sinan Tekin, sokak ve sokak köpeklerinin büyük sorun oluşturduğunu ve bu duruma acilen çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Tekin, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl 340 sokak köpeği saldırısı ve bu köpeklerin neden olduğu 89 trafik kazasının basına yansıdığını söyledi.

Sokak köpeklerinin saldırıları nedeniyle çok sayıda ölüm ve yaralanma olduğuna dikkat çeken Tekin, şunları kaydetti:

“Resmi makamların ifadesine göre sayıları 10 milyon olduğu söylenen sokak köpeklerinin artık büyük bir halk sağlığı ve güvenliği sorununa dönüştüğünü görüyoruz. Maalesef sokaklarımız dindar değil, hayati tehlike arz eden bu sorunun çözümsüz bırakılması asla kabul edilemez. Köpekler sürü oluşturduklarında, bir bölge talep ettiklerinde, acıktıklarında veya kuduz olduklarında içgüdüsel olarak saldırabilirler.

Bu nedenle sokak köpekleri sokaklardan toplanmalı, sıhhi ve dini ortamlarda barındırılmalıdır. Sterilizasyon tek başına sorunu çözmez. 5119 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesi yerel yönetimlere bu konuda yetki ve sorumluluk vermektedir. Bu konuda belediyeler ve ilgili bakanlıklar gerekli adımları ivedilikle atmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu