Ekonomi

İTO Başkanı Avdagiç’ten canlı yayında asgari ücret artışına ilişkin açıklama

DUVAR –Asgari Fiyat Tespit Komisyonu, asgari fiyata orta oranlı zam oranını görüşmek üzere 19 Haziran’da ikinci toplantısını yapacak.
Konuyla ilgili NTV yayınında açıklamalarda bulunan İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Şekib Avdagiç, asgari fiyata 6 aylık enflasyon kadar zam yapılması gerektiğini söyledi.

Avdagiç yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bizim kendi paramız var, kendi terazimiz var, kendi endekslerimiz var. Bence bunları dikkate alarak bir güncelleme yapılmalı. Asgari fiyatla ilgili çalışma orta bir düzenleme. Biliyorsunuz orta düzenlemeler yapılıyor. yıldan yıla çünkü bu orta düzenlemede 5 yıllık bilgi var 6′ 5 aylık TÜFE tahmini net. 5 aylık bilgiye bunu da eklersek 6 aylık TÜFE artışı olur diye düşünüyorum Hem şirketler hem de ücretliler için makul olur.Taban fiyat sadece minimum fiyattan alan kişiye verilen fiyat artışı değildir.Bu orana yakın veya bu orana yakın olan firmaların artması gerekir.Elbette güncellenmesi çok değerlidir. gelir vergisi dilimlerinde yaşanan bu artışı dikkate alarak son birkaç yıldır gelir vergisi dilimlerinde yaşanan kaybın önüne geçecek adımlar atılacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu